پروسه طراحی سایت

  • 0

پروسه طراحی سایت

خیلی از افراد فکر می کنند که طراحی سایت فقط یک سری اعمال برنامه نویسی است. این یک اشتباه محض است. یک طراح سایت که به صورت حرفه ای کار می کند غیر از برنامه نویسی کارهای مهم دیگری نیز باید انجام دهد تا بتواند یک سایت را به گونه ای طراحی نماید تا مشتری از وی راضی باشد.

در این مقاله چند نکته را در مورد پروسه کامل طراحی سایت می آوریم تا کمکی باشد به بازدید کنندگان محترم سایت طراحی سایت ترنم باران.
شناخت

یکی از مهمترین کارهایی که در ابتدای یک پروژه انجام می شود بحث مربوط به شناخت پروژه است. ابتدا باید ببینید برای چه نوع شرکتی، سازمانی و یا تجارتی قصد طراحی وب سایت دارید.

برای مثال وب سایت یک ارگان دولتی با وب سایت یک شرکت خصوصی و یک وب سایت شخصی برای یک هنرپیشه تفاوتهای زیادی با هم دارند. در صورتیکه قرار است وب سایت فوق بصورت روزانه آپدیت شود مسلما باید برنامه نویسی دینامیک باشد و یا از CMS هایی استفاده نمود که دارای این ویژگی باشند ولی اگر قرار است وب سایت فوق سالی ۲ بار آپدیت شود بهتر است طراحی بصورت استاتیک انجام گیرد. و فقط با کدهای html و javascript فقط ظاهری زیبا برای آن درست کرد.

ابزار سنجی

باید بدانید برای طراحی وب سایت فوق از چه ابزارها و زبانهای برنامه نویسی استفاده نمایید. برای شرکتی که کار آن تولید محصولات غدایی مخصوص کودکان است لازم است وب سایتی طراحی نمایید که در آن فلش بکار رفته باشد. شاید شما در طول این مرحله متوجه بشوید که برای ساخت وب سایت مورد نظر نیاز به برنامه نویسی میباشد که شما به آن آگاهی ندارید، اما کار خوب و تر تمیز را فدای نا آگاهی خود ننمایید. مطمئن باشی حتی اگر آن کار را انجام ندهید بهتر از این است که کار را خراب یا کاری که باب میل مشتری نباشد تحویل دهید. اما زمانی میرسد که شما دست رد به سینه هیچ کاری نخواهید زد. اشتباه نکنید، آن زمانی نیست که شما به تمام زبانهای برنامه نویسی آگاهی پیدا کرده اید، آن زمانی است که دور شما پر است از برنامه نویسان و طراحان مجرب و با دانشی در تمام زمینه ها. مزیت این کار این است که اگر شما کارها را به خود محدود نمایید خیلی زود حجم زمانی کاری شما پر میشود اما میتوان کارها بصورت گروهی انجام داد. مطمئن باشی این روش بسیار بهتری است.

سوم: تهیه Porposal

بعد از مراحل فوق نوبت به تهیه پیشنهاد کار می رسد. یکی از مشکلات مشتری این است که دقیقا نمی داند به چه نوع وب سایتی و با چه نوع شکل و شمایلی نیاز دارد. بنابراین این وظیفه شما است که پس از بررسی کسب و کار و خواسته های مشتری با دادن یک پیشنهاد به ایشان، او را در راه انتخاب درست خواسته اش کمک و یاری نموده اید. باید مشتری را به سایتهای مشابه کار او در سطح ایران رهنمون کنید و از وی بخواهید با دیدن وب سایتهای فوق دید و نگرش بهتری نسبت به قضیه پیدا کند. سعی کنید از قبل پیشنهاد های آماده داشته باشید و برای هر پروژه فقط آنرا با توجه به خصوصیات آن پروژه خصوصی سازی نمایید .

چهارم: پیاده سازی و اجرای طراحی

بعد از عقد قرارداد نوبت به پیاده سازی کار میرسد که بیشتر صحبت ما در این قسمت و در باره نحوه ساخت اصولی قالب یا Template سایت میباشد. روشی که امروز برای شما قصد بازگو کردن دارم برای وب سایت شرکتهای تجاری( اعم از استاتیم و دینامیک) کاربرد دارد.

بعد از طراحی سایت و راه اندازی سایت تازه کار شما شروع می شود و از اینجا به بعد باید برای سایت خود محتوای خوب تولید نمایید. عدم توجه به محتوا برای سایت طراحی شده مثل این می ماند که شما یک فروشگاه خیلی شیک راه اندازی نمایید ولی جنسی برای فروش در آن قرار ندهید.

در حقیقت پروسه طراحی سایت چیزی شبیه پروسه تولید و توسعه نرم افزار است که مهندسان نرم افزار در دانشگاه به عنوان یک درس دانشگاهی می خوانند. در این بین پروسه طراحی سایت یک کم تفاوتهایی دارد و آن هم به دلیل بحث گرافیکی قضیه است.

 


Leave a Reply

آمار سایت