سایت بهتر است یا وبلاگ

سایت بهتر است یا وبلاگ؟

یکی از سوالات و ابهامات کسانی که قصد راه اندازی کسب و کار دارند ، استفاده از وبلاگ یا سایت برای شروع است. در این مقاله قصد داریم تفاوت بین وبلاگ و وبسایت را بررسی کنیم و در انتها به بحث بهتر بودن سایت یا وبلاگ برای شروع کسب و کار اینترنتی می پردازیم.

وبلاگ چیست؟

در واقع هدف وبلاگ انتشار مقاله و پست گذاری است. در وبلاگ ها مطالب به ترتیب بر اساس تاریخ انتشار قرار می گیرند. بدین ترتیب مطالب جدید بالاتر از مطالب قدیمی هستند. در وبلاگ امکان استفاده از برچسب (تگ) و دسته بندی وجود دارد.

می توان با چند کلیک ساده یک وبلاگ ساخت. شما برای ساخت یک وبلاگ نیاز به علم برنامه نویسی ندارید. می توانید بدون پرداخت هزینه و داشتن ذره ای اطلاعات کدنویسی وبلاگ خود را ایجاد و کارتان را شروع کنید. وبلاگ ها به آسانی با استفاده از سرویس های وبلاگدهی مانند : بلاگفا ، میهن بلاگ ، بلاگ اسکای و … ساخته می شوند. این وب سایت ها تمام امکاناتی که برای مدیریت وبلاگتان نیاز دارید در اختیار شما قرار می دهند. در انتهای آدرس وبلاگ شما ، دامنه ی سایت سرویس دهنده درج می شود.

وب سایت چیست؟

وبسایت شامل صفحاتی در اینترنت هستند که به هم مرتبط اند. این صفحات می توانند هر چیزی باشند. طراحی وب سایت با کد نویسی به زبان های مختلف برنامه نویسی انجام می شود. وب سایت متعلق به خودتان است و شما می توانید در هنگام سفارش طراحی سایت از طراح بخواهید تا امکانات مد نظر شما را در سایت پیاده کند. بر خلاف وبلاگ در انتهای آدرس سایت شما هیچ دامنه دیگری وجود ندارد و این قضیه به طور غیر مستقیم باعث اعتماد بیشتر مردم به وبسایت ها می شود.

سایت بهتر است یا وبلاگ؟

برتری سایت بر وبلاگ

امکانات

وبلاگ ها توسط وبسایت های ارائه دهنده سرویس وبلاگدهی ساخته می شوند و سرویس وبلاگدهی امکانات کمی را در اختیار شما قرار می دهد. پس در وبلاگ شما با محدودیت امکانات مواجه هستید. ولی در طراحی وب سایت تمامی امکانات مد نظر شما لحاظ شده و شما تمامی امکانات مورد نیازتان را خواهید داشت.

هزینه

راه اندازی وبلاگ هیچ هزینه ای نخواهد داشت. شما میتوانید با چند کلیک به طور کاملا رایگان وبلاگ خود را ایجاد کنید. اما داشتن سایت نیازمند پرداخت هزینه هایی اعم از هاست ، دامنه ، هزینه طراحی سایت و … را پرداخت کنید.
پیشنهاد میکنیم مقاله چه نوع هاستی برای سایت من مناسب است؟ را بخوانید.

مزایا و معایب وبلاگ

اعتماد

معمولا وبلاگ ها دارای اعتماد کمتری نسبت به وب سایت ها دارند. زیرا برای ایجاد وب سایت هزینه می شود اما راه اندازی وبلاگ کاملا رایگان است. از طرفی بودن دامنه یک سایت دیگر در آدرس وبلاگ شما باعث کمتر شدن اعتماد افراد به وبلاگ می شود.

فضای آپلود

در وبلاگ امکان بارگذاری مستقیم فایل ها روی هاست وبلاگ وجود ندارد. بلکه شما باید فایل های خود را در سایت های اپلود ، بارگذاری کرده و سپس لینک آنها را در وبلاگ خود قرار دهید. این کار باعث بروز مشکلاتی شود از جمله :

  • از دسترس خارج شدن سرویس آپلود و حذف شدن فایل های شما
  • زیاد شدن لینک های خروجی وبسایت و تاثیر منفی در سئو
  • پایین آمدن سرعت سایت به دلیل پراکنده بودن فایل ها در فضای اینترنت
  • و…

در طراحی سایت امکان بارگذاری فایل روی هاست اصلی سایت فراهم می شود و میتوانید با داشتن فضای شخصی آپلود فایل از بروز مشکلات بالا پیشگیری کنید.

وبلاگ درون وبسایت

در طراحی سایت این امکان وجود دارد که بخشی از سایت به بلاگ تبدیل شود. در واقع شما یک وبلاگ در سایت خود خواهید داشت. برای مثال بالای همین صفحه لینک وبلاگ وجود دارد که در آن مقاله های طراحی سایت ترنم باران قرار می گیرد

کدام بهتر است؟ وبلاگ یا وبسایت؟

بسته به نیاز شما هر دو میتوانند مفید واقع شوند.
برای کسب و کار قاعدتا وبسایت مناسب تر است
برای تولید محتوا و تبدیل شدن به بلاگر وبلاگ بهتر است
برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی می توانید از سایت استفاده کنید

طراحی سایت ترنم باران با سابقه چندین ساله در طراحی وب سایت آماده ارائه خدمات طراحی و راه اندازی سایت می باشد برای ثبت سفارش کلیک کنید
ثبت سفارش طراحی سایت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *